Chirurgia
USG i USG Doppler
O zbiegu USG
Przebieg USG
O zabiegu USG Doppler
Badanie USG (ultrasonografia) należy to najpopularniejszych powszechnie dostępnych badań obrazowych i jest bardzo często wykorzystywane w diagnostyce wielu chorób, wad anatomicznych i nieprawidłowości różnego rodzaju narządów wewnętrznych. Ogromną zaletą USG jest krótki czas badania oraz to, że jest ono całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, a przy tym pozwala lekarzowi możliwie dokładnie zaobserwować budowę i stan narządów wewnętrznych. Badanie USG wykonane przez doświadczonego lekarza może pomóc w szybkiej diagnozie.
USG jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, polegające na oglądnięciu narządów wewnętrznych przy pomocy specjalnej głowicy, z której obraz transmitowany jest na ekran monitora. Pacjent może oglądać badanie w trakcie jego trwania. Wynik jest dostępny natychmiast, może zostać także zapisany, np. na płycie CD (np. w celu pokazania obrazu na konsultacji z innym specjalistą).
USG jamy brzusznej to inaczej ultrasonografia jamy brzusznej. Badanie USG brzucha wykonuje się, by określić stan narządów wewnętrznych jamy brzusznej, m.in. nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony i innych. USG jamy brzusznej umożliwia wykrycie guzków, torbieli na narządach, a także zdiagnozowanie źródła istniejącego bólu. USG jamy brzusznej pozwala także stwierdzić, czy dany narząd jest powiększony. USG jamy brzusznej nie wymaga skomplikowanego przygotowania. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, nie są wymagane dodatkowe badania w ramach przygotowania do USG jamy brzusznej. W ramach przygotowania do USG jamy brzucha należy również zadbać o to, aby obraz badania USG brzucha był bardziej klarowny. Dlatego badanie USG brzucha powinno być wykonywane na czczo.
Doppler żył kończyn dolnych: Katowice
Klinika medycyny estetycznej Nałęcz Clinic w Katowicach to miejsce, gdzie troszczymy się o Twoje zdrowie i piękno. Jednym ze specjalistycznych zabiegów diagnostycznych, jakie oferujemy, jest doppler żył kończyn dolnych, który odgrywa kluczową rolę w ocenie stanu zdrowia naczyń krwionośnych. Jest to badanie kluczowe w przypadku osób borykających się z problemem tzw. "ciężkich nóg" oraz żylaków, gdyż pomaga ocenić stan żył, a także zbadać ich wydolność. Jego wynik może być podstawa do skierowania na zabieg usunięcia żylaków.
Dlaczego warto skorzystać z badania USG doppler?
Doppler żył kończyn dolnych to niezwykle przydatne narzędzie diagnostyczne, które umożliwia dokładną ocenę przepływu krwi w naczyniach. Nasza wysoko wykwalifikowana kadra lekarzy specjalistów wykonuje badania usg doppler z najwyższą precyzją i dokładnością. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie identyfikować wszelkie zaburzenia w krążeniu krwi i podejmować odpowiednie działania terapeutyczne. Procedura jest szybka i bezbolesna. Nie wymaga także od pacjenta szczególnego przygotowania i nie zaburza jego codziennego funkcjonowania.
Zapraszamy na USG doppler do naszej kliniki w Katowicach
Doppler żył kończyn dolnych to badanie, które cieszy się dużym powodzeniem - głównie ze względu na jego dokładność i nieinwazyjność. Może być wykonane u osób w każdym wieku. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi jesteśmy w stanie precyzyjnie ocenić stan żył, a w razie konieczności - leczyć wszelkie problemy związane z układem krwionośnym. Twoje zdrowie i komfort są naszym priorytetem. Zapisz się na badanie doppler już dziś i zbadaj żyły, by przekonać się o ich kondycji.
Kilka dni przed badaniem USG jamy brzusznej nie zaleca się spożywania pokarmów ciężkostrawnych i prowokujących nadmierne wytwarzanie gazów ze względu na to, że mogą powodować zamazywanie obrazu USG brzucha. Na około trzy godziny przed badaniem USG jamy brzusznej nie powinno się spożywać pokarmów.
USG brzucha wykonywane jest przez powłoki jamy brzusznej. Skórę smaruje się specjalnym żelem, który zapobiega odbijaniu fal. W badaniu ultrasonograficznym wykorzystuje się fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, w zakresie od 1 do 10 MHz. Są one bezpieczne dla człowieka. Lekarz przykłada do skóry sondę i przesuwa głowicę po brzuchu. Miejsce przyłożenia zależy od badanego narządu. Obraz USG jamy brzusznej ukazywany jest na monitorze.
USG Doppler to nieinwazyjne badanie polegające na obserwowaniu przepływu krwi w danym narządzie za pomocą aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego dodatkowo efekt Dopplera. Efekt ten sprawia, że fala ultradźwiękowa wysyłana przez głowicę aparatu USG przenika ciało, a następnie odbija się od będącej w ruchu krwi i powraca do głowicy. Połączony z nią aparat ultrasonograficzny rejestruje zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi. Zmiany te są następnie widoczne w postaci obrazu na monitorze.
Lekarz przeprowadzający badanie USG Doppler widzi, w których miejscach przepływ krwi jest wolniejszy, gdzie krew się cofa (spowodowane może to być niedomykalnością zastawek żylnych) oraz gdzie przepływ jest zablokowany. Do badania USG Doppler nie trzeba się specjalnie przygotowywać.
Wskazania do przeprowadzenia USG Doppler to przede wszystkim miażdżyca i choroba zakrzepowa żył. Badanie to pozwala w porę wykryć zmiany chorobowe w naczyniach krwionośnych, takie jak niedrożność tętnic, zatory żylne i tętniaki. USG Doppler przeprowadza się również w podejrzeniu wszelkich innych patologicznych zmian skutkujących nieprawidłowym przepływem krwi w żyłach i tętnicach.