Chirurgia

Blefaroplastyka

  • O zabiegu

  • Wskazania

  • Efekty

Blefaroplastyka, czyli korekcja powiek to najczęstszy zabieg chirurgiczny wykonywany w obrębie twarzy. Zabieg blefaroplastyki polega na wycięciu nadmiaru skóry z górnej i/lub dolnej powieki. Nadanie strukturom powięziowym właściwego napięcia, konturu oraz kształtu skutkuje nadaniem spojrzeniu wyrazistego, młodzieńczego i zdrowego charakteru, a także optycznym powiększeniem oka. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

W czasie plastyki powiek dzięki precyzyjnej interwencji chirurgicznej skorygowane zostają defekty, wynikające z nadmiaru skóry oraz utraty wiotkości tkanek. Dzięki temu blefaroplastyka pozwala na usunięcie opadających powiek, doliny łez czy worków i cieni pod oczami oraz przywraca witalność i jędrność skóry. Oprócz efektów estetycznych redukuje także występujące ograniczenie pola widzenia, niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej, bóle głowy czy uczucie ciężkości powiek wywołane ich wiotkością.

Blefaroplastyka: Katowice

Blefaroplastyka to inaczej plastyka powiek. Nazwa zabiegu wywodzi się od greckiego słowa blepharon, którym określało się właśnie tę część twarzy. W naszej klinice w Katowicach wykonują ją doświadczeni chirurdzy z wykwalifikowaną kadrą asystującą. W trakcie pierwszej wizyty przeprowadzamy kompleksową konsultację, na którą składa się kwalifikacja Pacjenta, zlecenie niezbędnych badań, a także rekomendacje medyczne.

Plastyka powiek: najważniejsze informacje

Plastyczna korekta powiek górnych lub dolnych (albo obydwu) to rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się nadmiaru skóry w tym wrażliwym rejonie. Lekarz wykonujący zabieg dokonuje wycięcia fragmentów skóry, mięśnia okrężnego oka czy nawet nadmiaru tkanki tłuszczowej, która nagromadziła się przez lata. To właśnie tłuszcz znajdujący się w tej okolicy daje często wrażenie tzw. worków pod oczami.

W niektórych przypadkach nadmiar skóry zawęża obszar widzenia. Defekt staje się nie tylko uciążliwy, ale również niebezpieczny dla zdrowia. Skutkami towarzyszącymi temu zjawisku są często przewlekłe bóle głowy czy uczucie ciężkości powiek. Wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu wskazuje się występowanie reakcji alergicznej czy nieodpowiednie wyniki badań EKG i krwi.

Blefaroplastyka laserowa: Katowice

Blefaroplastykę laserową wykonuje się zarówno ze względów estetycznych, jak i medycznych. Wraz z upływem lat nasza skóra wiotczeje, a jej nadmiar często utrudnia wykonywanie makijażu, a może nawet negatywnie wpłynąć na podstawowe codzienne czynności. Po zabiegu struktury powięziowe stają się bardziej napięte, co daje efekt odmłodzenia twarzy.

Przebieg zabiegu: korekta powieki górnej i dolnej

W zależności od obszaru objętego zabiegiem lekarz dokonuje korekty powieki górnej lub dolnej metodą laserową. Gdy wykorzystywany jest skalpel, dodatkowo zostają nałożone szwy. W przypadku górnej powieki zabieg polega na usunięciu zbędnego fragmentu skóry oraz nadmiaru mięśnia okrężnego oka. W niektórych przypadkach wycinany jest również nadmiar tkanki tłuszczowej tworzący efekt opuchniętych oczu.

Pacjenci starsi zmagają się z przepuklinami tłuszczowymi oraz nadmiarem wiotkiej skóry. Czynniki te nakładają się na siebie, tworząc efekt podkrążonych i opuchniętych oczu, co wymaga przeprowadzenia korekty powiek dolnych. Plastyka wykonywana jest także u młodych Pacjentów. Osoby te zgłaszają się na zabieg w celu wypełnienia tzw. doliny łez, która sprawia, że oczy wydają się zmęczone pomimo doskonałego stanu zdrowia. Najczęściej rekomenduje się wstrzyknięcie kwasu hialuronowego. Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak, gdy Pacjent również zmaga się z przepuklinami tłuszczowymi. Wówczas należy wykonać blefaroplastykę.

Blefaroplastyka laserowa: efekty

Efektem korekty powiek górnych jest "młodsze" oko. Blefaroplastyka powiek dolnych prowadzi natomiast do wyrównania się skóry, która staje się gładka i ujednolicona kolorystycznie. Pacjent wydaje się zatem sporo młodszy, a oczy odzyskują promienny wygląd.

Zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki znajdującej się w Katowicach. Lekarze odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące plastyki powiek, wskażą rekomendacje oraz zlecą odpowiednie badania kwalifikujące do zabiegu.