Chirurgia

Dermatoskopia

  • O zabiegu

Badanie dermoskopowe (dermatoskopowe) polega na oglądaniu zmian skórnych tzw. dermatoskopem, czyli urządzeniem z powiększeniem (zazwyczaj 10-krotnym) i wbudowanym oświetleniem, które pozwala na uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne. Aparat zazwyczaj przykłada się do powierzchni badanej skóry po uprzednim pokryciu okularu olejkiem immersyjnym (czyli takim, który zmniejsza rozpraszanie i odbijanie światła).

Badanie daje możliwość obliczenia tzw. wskaźnika dermatoskopowego (TDS) – im większa asymetria zmiany, bardziej nieregularne granice, większa różnorodność kolorów i liczba elementów strukturalnych widocznych w dermoskopii, tym wyższy będzie wynik TDS, a tym samym zalecane wycięcie wysoce podejrzanej zmiany.

Dermoskopia pozwala różnicować zmianę łagodną ze złośliwą, barwnikową z niebarwnikową i odróżnić czerniaka od łagodnej zmiany barwnikowej. Badanie dermoskopowe może być wykorzystywane również w diagnostyce różnicowej zmian naczyniowych, takich jak naczyniak włośniczkowy czy ziarniniak naczyniowy, których obraz kliniczny nasuwa podejrzenie czerniaka.

Badania kontrolne wszystkich znamion/całego ciała powinno się wykonywać raz w roku. Wyjątkiem są osoby z dodatnim wywiadem osobniczym lub rodzinnym w kierunku czerniaka, osoby z licznymi znamionami barwnikowymi i osoby z tzw. zespołem znamion atypowych (w takich przypadkach kontrolę prowadzi się co 3–6 miesięcy).

Profesjonalna dermatoskopia – Katowice

Zaawansowane badanie, jakim jest dermatoskopia stanowi kluczowy element kompleksowej oceny stanu skóry. To innowacyjna metoda pozwalająca specjalistom na dokładną analizę struktury naskórka, co pozwala postawić precyzyjną diagnozę oraz dopasować efektywne sposoby leczenia. Dzięki technice możliwe jest rozpoznanie różnych jednostek chorobowych, w tym między innymi:

  • raka skóry,
  • grzybicy,
  • łuszczycy,
  • włókniaka,
  • błękitnych znamion.

Zapraszamy do kliniki w Katowicach, gdzie dermatoskopia to tylko jedno z wielu badań oraz zabiegów, które oferujemy!

Dlaczego warto skorzystać z dermatoskopii?

Bezbolesne i bezinwazyjne badanie, jakim jest dermatoskopia, wyróżnia się wysoką wiarygodnością, a zwykle trwa maksymalnie 15 minut. O tym, że jest w pełni bezpieczne, świadczy fakt, że mogą przystępować do niego także kobiety w ciąży. Z tych powodów jest chętniej wybierana przez osoby pragnące uniknąć wykonywania biopsji. Poza tym nie stwierdza się przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, dlatego polecamy je każdemu, kto ma tendencję do tworzenia się znamion. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego i zapisywania się na dermatoskopię w Katowicach.