Chirurgia
Balon wewnątrzżołądkowy
O zabiegu
Przebieg zabiegu
Przeciwwskazania
Przygotowania do zabiegu
Balon wewnątrzżołądkowy został zaprojektowany jako produkt wspomagający pacjenta w kontroli masy ciała i ułatwiający rozpoczęcie zdrowego stylu życia. Przeprowadzone badania kliniczne udowadniają, iż pacjenci, którzy zostali poddani zabiegowi implantacji balonu BIB® znacznie częściej osiągają sukces w długotrwałej utracie nadmiernej masy ciała niż pacjenci, którzy stosowali tylko dietę.
System BIB jest zaprojektowany w taki sposób, aby pomóc łatwiej przystosować się do nowego, zdrowszego trybu życia. BIB® jest miękkim, silikonowym balonem, który jest umieszczany w żołądku na okres sześciu miesięcy. Poprzez częściowe wypełnienie żołądka, balon zapewnia uczucie pełności oraz sytości po zjedzeniu dużo mniejszego posiłku niż dotychczas. Uczucie sytości osiągane szybciej po małych porcjach może spowodować łatwiejsze zmiany nawyków żywieniowych.
Balon BIB® wprowadzany jest przez usta do żołądka za pomocą endoskopu w trakcie krótkiego 15-20 minutowego zabiegu. W trakcie procedury umiejscawiania oraz napełniania balonu pacjent pozostaje pod wpływem środków uspokajających i znieczulających. Po założeniu balonu Twój lekarz powinien zapewnić Ci wsparcie we wprowadzaniu nowych nawyków żywieniowych i zmianie dotychczasowego trybu życia, które są niezbędne w procesie utraty zbędnych kilogramów.
Pusty balon wprowadzany jest przez usta do żołądka za pomocą endoskopu w trakcie krótkiego 15-20 minutowego zabiegu. W trakcie procedury umiejscawiania oraz napełniania go solą fizjologiczną, pacjent pozostaje pod wpływem środków uspokajających i znieczulających.
Po zabiegu pacjent zostaje w klinice przez 1 do 2 godzin dopóki lekarz nie zdecyduje o Twoim wypisie do domu. Najprawdopodobniej przez pierwsze dni zanim żołądek przyzwyczai się do balonu możesz czuć się niekomfortowo. Mogą występować nudności, wzdęcia, biegunki i skurcze. Wymienione skutki uboczne są normalne i przejściowe. Jeśli będzie to konieczne, Twój lekarz przepisze Ci środki, które złagodzą te dolegliwości.
Usunięcie balonu z żołądka również nie jest skomplikowane. Podczas usuwania balonu podawane są środki znieczulające. Lekarz opróżnia balon, a następnie usuwa go metodą endoskopową. W ciągu kilku godzin po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Zazwyczaj pacjenci po zabiegu usuwania balonu nie potrzebują korzystać z dni wolnych od pracy.
Ważne: W trakcie napełniania balonu solą fizjologiczną dodawany jest do niej błękitny barwnik, którego zadaniem jest wskazywanie nieszczelności balonu. W takim przypadku zmiana zabarwienia moczu oznacza, że należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Po upływie 6 miesięcy balon wewnątrzżołądkowy zostanie usunięty w trakcie 20-30 minutowego zabiegu. Zabieg zbliżony do jego implantacji. Podczas tego zabiegu będziesz pod wpływem środków znieczulających, a lekarz za pomocą endoskopu opróżni i usunie balon z żołądka. Po usunięciu balonu, pacjenci rzadko odczuwają jakieś dolegliwości. Po zabiegu powinieneś pozostać w klinice przez kilka godzin, aby środki znieczulające przestały działać.
Przeciwwskazania
Istnieją jednak medyczne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić zabieg implantacji balonu żołądkowego. Należą do nich:
- przebyta wcześniej operacja górnego odcinka przewodu pokarmowego,
- zaparcia,
- zrostowe zapalenie otrzewnej lub znaczna przepuklina rozworu przełykowego,
- stwierdzona poważna choroba nerek, wątroby lub płuc,
- przewlekłe, długotrwałe leczenie steroidowe,
- niechęć do stosowania diet niezbędnych do powodzenia terapii,
- uzależnienie od alkoholu lub narkotyków/leków,
- ciąża lub karmienie piersią.
Przygotowanie do zabiegu:
- pamiętaj, aby nic nie jeść ani nie pić na 12 godzin przed zabiegiem,
- załóż wygodne ubrania i buty,
- po zakończeniu zabiegu powinieneś zostać w klinice na obserwacji do czasu wypisu przez lekarza,
- osoba towarzysząca powinna pomóc Ci w podróży do domu - w związku z tym, że znieczulenie może nadal działać, nie będziesz mógł prowadzić samochodu ani podróżować samemu transportem publicznym.