Medycyna estetyczna
Fibryna
O zabiegu
Jednym z nierozpuszczalnych, fibrylarnych białek prostych występujących naturalnie w osoczu krwi, jest fibryna. Bierze ona udział między innymi w procesie krzepnięcia tworząc rusztowanie dla skrzepu. Fibryna powstaje z fibrynogenu na skutek działania trombiny, a wytrącana jest bezpośrednio z osocza. W związku z pełnioną w organizmie funkcją fibryna wykazuje silne właściwości regeneracyjne i to właśnie one sprawiły, że naukowcy znaleźli dla tego białka doskonałe zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej. Okazuje się bowiem, że śródskórne lub podskórne podanie fibryny pozyskanej uprzednio poprzez odwirowanie krwi pobranej od pacjenta, daje doskonałe efekty w korygowaniu między innymi takich defektów estetycznych, jak zmarszczki, głębokie bruzdy, ubytki tkankowe, blizny.
Fibryna bardzo często jest mylona z osoczem bogatopłytkowym, a to dlatego, że oba te preparaty pochodzą z krwi i mają dość podobne zadania. Jednak mimo to między działaniem fibryny i osocza są dosyć istotne różnice, które głównie odnoszą się do intensywności i czasu działania obu preparatów.
Działanie osocza bogatopłytkowetgo opiera się na stymulacji skóry do produkcji kolagenu, wspieraniu budowy naskórka i wspieraniu syntezy DNA. Fibryna robi dokładnie to samo, ale za to mocniej i wolniej.
Korzyści płynące z podania fibryny trwają kilka tygodni dłużej niż w przypadku takiego samego zabiegu z osoczem (Ze względu na swoją gęstość, fibryna działa dłużej w czasie) Metoda z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego cechuje się szybkim uwolnieniem dużego stężenia czynników wzrostu, a fibryna posiada płytki krwi zamknięte w trójwymiarowej strukturze i dzięki niej proces jest dłuższy. Jednak ta cecha ma także swoją cenę.
Minusem fibryny bogatopłytkowej w porównaniu do osocza jest mniejsza jej ilość. Z jednej „porcji” krwi uzyskamy ok. 5ml osocza bogatopłytkowego albo 2ml fibryny. Z tego powodu fibryny nie zastosujemy w leczeniu łysienia albo na dużym obszarze skóry, np. na dekolcie, natomiast możemy zastosować ją na obszarach mniejszych i wymagających szczególnej stymulacji i odnowy.
Fibryna czy osocze?
Zabiegi z osoczem, ze względu na jej właściwości, stosujemy w przypadku regeneracji, przyśpieszenia gojenia oraz odmłodzenia zmęczonej skóry.
Skoncentrowana forma fibryny sprawia, że wprowadzenie jej powoduje odnowę biologiczną tkanek, więc idealnie sprawdzi się przy głębokich zmarszczkach, zapadniętej skórze i ubytkach tkanek.
Fibryna bogatopłytkowa: Katowice
Zabiegi medycyny estetycznej z zastosowaniem fibryny bogatopłytkowej, jakie przeprowadzamy u naszych klientów z Katowic, mogą być stosowane jako profilaktyka starzenia skóry oraz w jej rewitalizacji w miejscach, gdzie dotykają ją pierwsze oznaki starzenia. Substancja ta świetnie wygładza, dodaje blasku, odżywia i wyrównuje koloryt. Ponadto - nawilża, poprawia napięcie oraz ukrwienie. Dobrze sprawdza się w redukcji blizn.
Przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej
Jak każdy zabieg medycyny estetycznej, także procedury z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej nie mogą zostać przeprowadzone u każdego. Do głównych przeciwwskazań zalicza się:
W przypadku wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem.