• Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Tłuszcz w porównaniu z innymi wypełniaczami – charakterystyka i zalety

Wykorzystywanie różnorodnych wypełniaczy należy do najpopularniejszych oraz sprawdzonych metod, powszechnie stosowanych w medycynie estetycznej w celu m.in. wypełniania ubytków w skórze, modelowania sylwetki, jak również poprawy wyglądu twarzy. Od pewnego czasu do substancji używanych w takich zabiegach zalicza się też własny tłuszcz chcących poddać się im osób. Czym się wyróżnia i jakie ma zalety?

Jakie wypełniacze wykorzystywane są w zabiegach medycyny estetycznej?

Istnieje wiele rodzajów wypełniaczy. Dawniej dość powszechne były preparaty na bazie akrylu, a także pozyskiwanego od zwierząt kolagenu. Zostały one częściowo wyparte z rynku – głównie przez specyfiki bazujące na elementach takich jak:

  • kwas hialuronowy – popularny ze względu na wszechstronność (możliwość stosowania w różnych partiach ciała i twarzy) oraz bezpieczeństwo (powikłania po jego używaniu występują niezwykle rzadko), ma też jednak wady (m.in. krótkotrwałe efekty),

  • kwas L-polimlekowy – substancja syntetyczna, której wprowadzenie stymuluje produkcję kolagenu w organizmie, dzięki czemu dochodzi zwiększenia objętości tkanek, efekty zastosowania są długotrwałe, ale widoczne dopiero po kilku miesiącach,

  • hydroksyapatyt wapnia – będący składnikiem kości czy zębów, a w medycynie estetycznej używany w zabiegach wolumetrycznych, efekty utrzymują się dość długo, lecz wykorzystywanie go wiąże się z nieco wyższym ryzykiem powikłań.

Wypełniaczem jest też tłuszcz, który pobiera się od samego pacjenta.

Zalety tkanki tłuszczowej jako wypełniacza

Do zalet tkanki tłuszczowej można zaliczyć m.in. biokompatybilność i brak syntetycznych dodatków (dzięki czemu nie występują reakcje alergiczne, a ryzyko odrzucenia przeszczepu jest minimalne), szybkie oraz długotrwałe efekty (mogące utrzymać się nawet przez kilka lat), wszechstronność (da się go wykorzystywać do korekty owalu twarzy, powiększania biustu bądź pośladków, jak również wielu innych zabiegów). Za drobną wadę można uznać to, że metoda autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej nie sprawdzi się u każdego – trudno ją przeprowadzić m.in. u osób bardzo szczupłych, więc nie jest w ich przypadku zalecana.

Wypełnianie tłuszczem w Nałęcz Clinic w Katowicach

Zabiegi związane z tłuszczem – jego pobieraniem (liposukcja laserowa) oraz wykorzystywaniem (lipotransfer) – znajdują się w ofercie naszej zlokalizowanej w Katowicach kliniki medycyny estetycznej. Każdy z nich wykonywany jest przez doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza. Poprzedzamy je także konsultacją w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Zapraszamy do kontaktu z Nałęcz Clinic w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących oferowanych zabiegów.