Blizny oraz oznaki starzenia się skóry to problemy, z którymi zmaga się wiele osób. Borykanie się z nimi może być trudne i frustrujące. Nareszcie jednak mamy coś innowacyjnego - metodę terapii laserowej, która pomoże rozwiązać problemy skórne bez długiego okresu rekonwalescencji i ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Poznaj nieablacyjny laser o długości fali 675 nm - rewolucję w kosmetologii i medycynie estetycznej.
Zabiegi laserowe popularne są od lat, ale poznane dotąd metody mają swoje wady. Lasery ablacyjne mogą prowadzić do długotrwałej rekonwalescencji i wystąpienia skutków ubocznych. Nieablacyjny laser o długości fali 675 nm natomiast oferuje nowe możliwości. Działa on poprzez stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych w skórze, bez uszkadzania jej powierzchni. Oznacza to, że skóra może odzyskać młody, promienny wygląd bez zbędnych komplikacji i znaczącego wpływu na codzienne funkcjonowanie.
Badania naukowe przeprowadzone na pacjentach potwierdzają skuteczność tej nowatorskiej metody. Zmarszczki, blizny, przebarwienia i inne powstałe niedoskonałości skóry mogą zostać znacznie zredukowane, dzięki nieablacyjnemu laserowi o długości fali 675 nm.
W dalszej części artykułu dowiesz się, na czym polega działanie tej metody, jakie są wskazania do jej stosowania, jak kształtują się wyniki badań naukowych i jakie korzyści możesz osiągnąć dzięki jej zastosowaniu. Przygotuj się na rewolucję w pielęgnacji skóry, która może odmienić Twój wygląd, pozytywnie wpłynąć na jakość życia i poprawić samopoczucie.
Spis treści:
Czym jest laser o długości fali 675 nm i co go wyróżnia?
Innowacyjny laser o długości fali 675 nm to laser nieablacyjny - oznacza to, że emitowana przez niego wiązka światła działa bezpośrednio na głębsze warstwy skóry, nie naruszając struktury naskórka. Z tego względu mówimy, że jest to laser skupiony na kolagenie - działa na niego bezpośrednio, omijając inne warstwy skóry, nie powodując tym samym ich zniszczenia.
Laser działa poprzez natychmiastową denaturację włókien kolagenowych, która jest czynnikiem pobudzającym neokolagenezę - czyli produkcję nowych włókien kolagenowych. Na skutek działania lasera o selektywnej długości fali 675 nm skóra produkuje kolagen typu pierwszego, który stanowi 90% kolagenu całkowitego w organizmie człowieka i odpowiada głównie za utrzymanie elastyczności skóry. Powstawanie kolagenu typu 1 na skutek działania tego lasera, jest zjawiskiem bardzo wyjątkowym, ponieważ większość obecnych na rynku zabiegów laserowych pobudza produkcję kolagenu typu 3 - ten natomiast przekształca się we właściwy kolagen typu pierwszego dopiero kilka dni po zabiegu. Syntetyzowanie kolagenu typu pierwszego już od samego zastosowania lasera sprawia, że efekty zabiegu są widocznie niemal od razu i pogłębiają się wraz z czasem.
Zabieg przy pomocy lasera o długości 675 nm jest niezwykle komfortowy i nie wiąże się z długim powrotem do normalnego funkcjonowania. Dzięki przenikaniu przez wierzchnie warstwy skóry i działaniu tylko w obszarze kolagenu, laser nie powoduje zaczerwienienia skóry oraz nie przyczynia się do powstawania mikrourazów i ran na jej powierzchni. Co więcej, zabieg gwarantuje minimalne ryzyko wystąpienia bólu, dzięki zintegrowanemu systemowi chłodzenia skóry do 5℃. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty zabieg uznano za nieinwazyjny, nie powodujący uszkodzeń naskórka oraz nie wpływający na codzienne życie pacjenta.
Przygotowanie do zabiegu oraz pierwsze efekty
Przygotowanie do zabiegu polega na nie wystawianiu skóry na słońce na okres 2 tygodni przed planowaną terapią laserem. Okres rekonwalescencji jest równie krótki - zaleca się unikać ekspozycji skóry na słońce przez 2 tygodnie po zabiegu. Sam proces pozabiegowy - w zależności od zaleceń osoby przeprowadzającej zabieg - opiera się głównie na stosowaniu kremu przeciwzapalnego na bazie witaminy B12 oraz kremów z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50 przez okres 1-2 tygodni ¹. Z tego względu zabieg może być bezpiecznie stosowany przez cały rok, w odstępach 30 dni między sesjami. Dodatkowo, w okresie pozabiegowym skóra nie jest zaczerwieniona, co jest świetną wiadomością dla Pań malujących się na co dzień.
Dowody naukowe potwierdzające działanie lasera o długości 675 nm
Laser o długości fali 675 nm całkowicie zrewolucjonizował tzw. fotoodmładzanie. Od momentu wynalezienia tej metody zabiegu laserowego przeprowadzono liczne badania, mające na celu sprawdzenie skuteczności jego działania w różnego rodzaju problemach skórnych oraz zbadanie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Zabieg badano u m. in. osób z bliznami potrądzikowymi ², pacjentów z oznakami starzenia skórnego takimi jak zmarszczki ³, osób z ostudą ¹ oraz pacjentów z podejrzanymi histopatologicznie zmianami skórnymi ⁴.
Blizny potrądzikowe są jednym z problemów skórnych wpływających negatywnie na jakość życia oraz relacje społeczne. Wśród pacjentów, którzy wzięli udział w badaniu weryfikującym skuteczność działania lasera o długości fali 675 nm zaobserwowano wyraźną poprawę stanu skóry po 3 miesiącach od zastosowanej terapii. Dodatkowo, u większości pacjentów nie zanotowano wystąpienia efektów ubocznych zabiegu (małe oparzenia powstałe na skutek nieprawidłowego trzymania urządzenia u 3 pacjentów - zmiany ustąpiły po 10 dniach od zabiegu) ².
Wysoką skuteczność działania zaobserwowano również przy zastosowaniu lasera u pacjentów z ostudą - przewlekłą chorobą hiperpigmentacyjną. Grupę badaną stanowiły osoby borykające się z ostudą o ciemniejszych karnacjach skóry. Dzięki niskiej interakcji wiązki światła z wodą, wysokiemu powinowactwu do melaniny, głębokiej penetracji tkanki i efektowi chłodzenia, osiągnięto zmniejszenie ilości przebarwień skórnych, co bezpośrednio przekłada się na ograniczenie ryzyka wystąpienia dalszych przebarwień pozapalnych. Badanie dowiodło, że stosowanie tego rodzaju zabiegu jest bezpieczne u osób z problemami hiperpigmentacji skóry ¹.
Ponadto, jak wykazują badania, laser o długości fali 675 nm zupełnie zrewolucjonizował zagadnienie fotoodmładzania. Obserwacja pacjentów 3 miesiące od zastosowanej terapii laserem dowiodła znaczne spłycenie zmarszczek, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu pacjentów zarówno podczas zabiegu, jak i w czasie rekonwalescencji. Wśród działań niepożądanych zaobserwowano drobne oparzenia u zaledwie 3 pacjentów na 22 badanych ³.
Laser znalazł swoje zastosowanie również w poprawie jakości skóry po zabiegu usunięcia zmiany guzkowej. U pacjenta obszar obejmujący wspomnianą zmianę w połowie poddano terapii laserem o długości fali 675 nm, a po 45 dniach zmianę tę usunięto. W wyniku działania lasera, obszar skóry poddany zabiegowi charakteryzował się większą grubością niż skóra nie objęta działaniem lasera. Wynik ten wskazuje na szybszą i bardziej efektywną odbudowę włókien kolagenowych po usunięciu zmiany w obszarze poddanym wcześniej terapii laserem o długości fali 675 nm ⁴.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Przytoczone badania wskazują na wysoką skuteczność działania lasera o długości fali 675 nm w różnych rodzajach problemów skórnych. Metoda nie jest inwazyjna i wykazuje niskie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, a postępowanie pozabiegowe jest niezwykle krótkie i proste. Istnieją jednak szczególne wskazania oraz przeciwwskazania do stosowania tego zabiegu.
Wskazania do stosowania lasera o długości fali 675 nm:
- jako zabieg fotoodmładzający,
- redukcja zmarszczek,
- redukcja przebarwień oraz melasmy,
- spłycenie rozstępów,
- napięcie skóry, czyli poprawa jej wiotkości - w szczególności okolice szyi i dekoltu.
Przeciwwskazania do stosowania lasera o długości 675 nm:
- zażywanie leków fotouczulających
- stosowanie immunosupresantów
- nowotwór skóry
- padaczka
- ciąża
- ekspozycja skóry na słońce na 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem
Podsumowanie
Zabieg przy użyciu nieablacyjnego lasera o długości fali 675 nm to światowa nowość. Laser bezpośrednio skupiony na kolagenie działa w samym centrum jego regeneracji, nie uszkadzając innych warstw skóry i pozostawiając minimalne podrażnienia naskórka. Dzięki temu cały zabieg jest bezpieczny, nie wymaga spełnienia restrykcyjnych reguł przygotowawczych oraz rozległych zasad postępowania pozabiegowego. Z tego względu jest wygodnym i uniwersalnym rozwiązaniem dla wielu różnych problemów skórnych. Zabieg nie wpływa na codzienne funkcjonowanie i nie pozostawia skóry zaczerwienionej, co jest dobrą wiadomością dla Pań, które na co dzień noszą makijaż i nie chcą z niego rezygnować.
W Nałęcz Clinic oferujemy szeroki zakres usług z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Przed rozpoczęciem zabiegu, zapewniamy Ci bezpłatną konsultację z naszym doświadczonym kosmetologiem lub lekarzem. Podczas wywiadu i badania wstępnego nasz specjalista dokładnie oceni stan Twojej skóry i wybierze metodę terapii dopasowaną do Twoich potrzeb. Chętnie odpowiemy również na wszelkie pytania dotyczące możliwości zastosowania nieablacyjnego lasera o długości fali 675 nm. Wspólnie opracujemy najbardziej optymalny plan Twojego leczenia, biorąc pod uwagę Twoje bezpieczeństwo, możliwość osiągnięcia najlepszych efektów oraz Twoje prośby i oczekiwania względem całego procesu.
Bibliografia:
Przypis 1: Paolo Bonan, Alice Verdelli, Laura Pieri, and Irene Fusco. Could 675-nm Laser Treatment Be Effective for Facial Melasma Even in Darker Phototype? Photobiomodulation, Photomedicine, and Laser Surgery. Volume: 39 Issue 10: October 18, 2021.
Przypis 2: Giovanni Cannarozzo, Martina Silvestri, Federica Tamburi, Claudia Sicilia, Ester Del Duca, Elisabetta Scali, Luigi Bennardo, Steven Paul Nisticò . A new 675-nm laser device in the treatment of acne scars: an observational study. Lasers Med Sci 36, 227–231 (2021).
Przypis 3: Giovanni Cannarozzo, Gilda Fazia, Luigi Bennardo, Federica Tamburi, Giuseppe Fabrizio Amoruso, Ester Del Duca, and Steven Paul Nisticò. A New 675 nm Laser Device in the Treatment of Facial Aging: A Prospective Observational Study. Photobiomodulation, Photomedicine, and Laser Surgery. Volume: 39 Issue 2: February 11, 2021. • http://doi.org/10.1089/photob.2020.4908
Przypis 4: Giovanni Cannarozzo, Luigi Bennardo, Tiziano Zingoni, Laura Pieri, Ester Del Duca, and Steven Paul Nisticò. Histological Skin Changes After Treatment with 675 nm Laser. Photobiomodulation, Photomedicine, and Laser Surgery. Volume: 39 Issue 9: September 21, 2021.